Jeśli jeszcze nie wiesz jak przygotować reflektory do przeprowadzenia regeneracji własnymi siłami, zapraszamy do przeczytania tego tekstu!

Przed przystąpieniem do renowacji reflektorów, należy dokładnie umyć klosze lamp oraz okoliczne elementy karoserii. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby przy okazji umyć cały samochód :), jeśli dodatkowo chcesz to zrobić bezpiecznie dla lakieru, zapoznaj się z technikami bezpiecznego mycia samochodu

Usunięcie wszelkich zabrudzeń w postaci piasku czy żywic z powierzchni reflektora jest bardzo istotne ze względu na bezpieczeństwo naprawy. Drobinka piasku dostając się pod pad polerski wirujący kilka tysięcy razy na minutę jest w stanie wyrządzić prawdziwe spustoszenie na naprawianej powierzchni.

Po umyciu i dokładnym wysuszeniu okolic naprawy, możemy skorzystać z sprężonego powietrza (jeśli oczywiście dysponujemy kompresorem) w celu osuszenia szczelin około reflektora. Alternatywna metodą jest wystawienie pojazdu na słońce i odczekanie aż woda odparuje.

Jeśli już jesteśmy pewni że powierzchnia jest czysta i wysuszona, a z szczelin nie będzie nam wypływać woda, dobrym pomysłem jest odtłuszczenie elementów karoserii bezpośrednio przyległych do reflektora za pomocą czystego IPA (alkohol izopropylowy). Dzięki tej operacji taśma maskująca będzie się znacznie lepiej trzymać powierzchni i nie odklei się nam w trakcie naprawy.

Zabezpieczenie miejsca naprawy

Jeśli nie chcemy w czasie zabiegu uszkodzić karoserii musimy zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie - w trakcie szlifowania papierem ściernym może się zdarzyć, że niechcący uszkodzimy karoserię wokół klosza lampy. Pomocna w tym będzie zakupiona wcześniej taśma maskująca. Pracę więc zaczynamy od uważnego oklejenia taśmą karoserii wokół lamp. Szczególną uwagę należy zwrócić na wystające elementy. W miejscach bardziej narażonych na uszkodzenia można nałożyć dwie lub nawet trzy warstwy taśmy, tak dla pewności i bezpieczeństwa – uchroni nas to przed ewentualnym uszkodzeniem lakieru. W celu ułatwienia sobie pracy, można podnieść maskę do góry, odejdzie jeden dość istotny element do oklejenia. Dopiero tak przygotowany reflektor poddajemy renowacji.

Co dalej? Sprawdź jak samemu zregenerować reflektor samochodowy