Zwłaszcza na starszych pojazdach widać, że reflektory żółkną, matowieją a światła nie są już przejrzyste i ich zasięg skurczył się diametralnie. Na szczęście nie musimy wymieniać lamp na nowe, no chyba, że nie mamy co robić z kasą :) Reflektory można poddać renowacji. Mało tego, każdy kto ma chwilę, może zrobić to samodzielnie! Poniższy wpis jak wypolerować reflektory dedykuję domowym majsterkowiczom. Po lewej stronie demonstracyjny efekt polerowania pół na pół mocno zniszczonych lamp przednich Renault ClioCo będzie nam potrzebne, żeby wypolerować reflektory?

  • papier wodny gradacji od 500 do 2500
  • taśma maskująca
  • pasta polerska do plastików
  • preparat do zabezpieczania UV
  • cztery godziny wolnego czasu

Aby wypolerować reflektory na początek nalezy ocenić stopień uszkodzeń. W zależności od uszkodzeń plastiku reflektora, dobieramy ekspercko startową gradację papieru ściernego. Generalnie im większe uszkodzenia od kamyczków, wżery w szkle reflektora, tym mniejsza gradacja. Nawet mocne uszkodzenia można zeszlifować gradacją 500, więc poniżej tej nie zalecałbym schodzić na pierwszy raz.

Startową gradacją papieru ściernego, szlifujemy do uzyskania jednolitej powierzchni. To na tym etapie musimy uzyskać gładką powierzchnię, bez śladów uszkodzonej, żółtej powłoki reflektora. Jednak uwaga! Nie należy szlifować bez opamiętania, zbyt mocne punktowe szlifowanie, może doprowadzić do uszkodzenia reflektora, lub zmiany geometrii strumienia świetlnego - efekt całego procesu może być odmienny od zamierzonego.

Przechodzenie w miarę często pomiędzy gradacjami pozwoli nam finalnie wypolerować reflektory bez śladów pozostawionych przez grube papiery. Po uzyskaniu gładkiej powierzchni, bez skaz, papier zmieniamy na kolejną gradację np. 1000. Proces szlifowania zaczynamy od początku i tak aż dojdziemy do gradacji 2500. Płuczemy element, suszymy i nakładamy pastę polerską. Na tym etapie musimy wypolerować reflektory samochodowe do pełnej przejrzystości plastiku. Ostatnia czynność to zabezpieczenie reflektora preparatem chroniącym przed UV. No i mamy śliczne oczka w naszym aucie.Polerowanie reflektorów. Czy te oczka mogą kłamać?

Jeśli chcesz wiedzieć jak wypolerować reflektory samochodowe zapraszam do lektury. Pamiętaj, na każdym etapie prac, możesz do nas zadzwonić. Napewno coś doradzimy, lepiej zasięgnąć zawczasu języka niż pluć sobie w brodę po "awarii" :)

Pierwszy etap to oklejenie reflektorów dookoła w celu zabezpieczenia elementów karoserii. Następnie za pomocą papieru ściernego dobranego do uszkodzeń matowimy równomiernie cały reflektor, usuwając wszelkie skazy z jego powierzchni. Czynność wykonujemy dopóki powierzchnia nie będzie równomiernie zeszlifowana. W kolejnym kroku dobieramy papier o wyższej gradacji i tak powtarzamy czynności aż do papieru 2500.


I proszę, efekt po szlifowaniu papierem ściernym - równomiernie zmatowiony reflektor, nie posiada już śladów po zżółknięciach i zarysowaniach. Ważna jest dokładna inspekcja na tym etapie, aby pod koniec pracy nie okazało się że trzeba wrócić do początku. Nic na siłę, na spokojnie, praktycznie wszystkie uszkodzenia da się z powodzeniem usunąć.Ważnym elementem jest, aby wypolerować reflektory samochodowe za pomocą drobnoziarnistej pasty w celu nadania ostatniego szlifu. Dzięki temu z plastiku zostaną usunięte ostatnie zmatowienia jakie pozostały po papierze ściernym. Ten etap oczywiście wykonujemy maszyną polerską lub nakładką na wiertarkę - specjalnym padem z trzpieniem, z owczej wełny.A oto i efekt finalny. Jeszcze trzeba tylko zdjąć taśmę zabezpieczającą, umyć oczka i ... Voilà!

Mam nadzieję, że ten krótki tutorial pomoże Wam zadbać o oczka Waszego autka :) Lecz jeśli ciągle masz wątpliwości jak wypolerować reflektory samochodowe dzwoń śmiało - doradzimy!

Jeśli jednak nie czujecie się na siłach wykonać renowację samemu, zapraszamy do nas. W trakcie realizacji usługi (około 1-2h) będzie można skorzystać nieodpłatnie z rowerów i odetchnąć czystym powietrzem wiejskich okolic Wrocławia :)


Jeśli chcesz dopytać się o szczegóły lub jesteś zdecydowany powierzyć robotę nam, zapraszamy do kontaktu!