O tym, że dobra widoczność to podstawa przyjemnej i bezpiecznej jazdy, nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Chcąc, aby światła w naszym samochodzie zawsze były sprawne i wzorowo oświetlały nam drogę musimy systematycznie dbać o ich przejrzystość. Regularne czyszczenie reflektorów może m.in. zapobiec ich matowieniu czy powstawaniu na nich żółtych plam.

Czemu reflektory matowieją?

Reflektory samochodowe pokryte są fabrycznie, przez producenta, twardą warstwą ochronną, chroniącą szkło reflektora przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. W trakcie normalnej eksploatacji na drodze, piasek i kamyczki spod kół pojazdów uderzają w powierzchnię reflektora, powodując zadrapania i mikropęknięcia. Swój wpływ dokłada także wszechobecna chemia drogowa, sól, czy muszki pozostawiające wytrawione ślady zarówno na karoserii jak i lampie reflektora. Z czasem powoduje to degradację powłoki ochronnej, objawiające się matowieniem i żółknięciem powierzchni reflektora.

Jak dbać o reflektory samochodowe?

Pierwszym etapem powinno być dokładne spłukanie lamp wodą pod ciśnieniem aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia stałe takie jak piasek - szorowanie powierzchni klosza szmatką gdy dostanie się pod nią ziarenko piasku może źle się skończyć.

W kolejnym kroku dokładnie myjemy reflektor za pomocą szamponu samochodowego i ściereczki do usuwania owadów (o relatywnie dużej chropowatości) - chodzi o to aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które przywarły do klosza reflektora. Po spłukaniu lamp, suszymy je.

Ostatnim etapem jest użycie ściernej emulsji takiej jak np. AutoGlym Car Glass Polish, mleczko to idealnie usuwa zanieczyszczenia pozostawiając powierzchnię gładką i wolną od wtopionych zanieczyszczeń. Tak przeprowadzone czyszczenie gwarantuje idealnie czystą powierzchnię, lepszą jakość doczyszczenia można uzyskać już tylko polerując reflektor.